top of page

 

Exodus 90

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O původu Exodus 90

Exodus 90 je plodem kněžské modlitby a kněžské zkušenosti Vznikl reflexí nad léty strávenými v semináři, kde jej bylo velmi zapotřebí. Dnes jde o transformaci tisíce katolických mužů (kněží, seminaristů a laiků), po celém světě. Exodus 90 mohou absolvovat také muži ze všech křesťanských církví.
 

Fr. Brian Doerr byl přidělen jako vicerektor pro duchovní formaci v Mount St. Mary's Semináři (Emmitsburg, MD) v  2011-2016. Seminární formace obvykle stojí na odstupu mezi formátory a seminaristy, kteří často zažívají pocit,  že jsou  "stále proti nim.“. Ale to nebyla cesta P. Doerra; vstoupil se svými seminaristy na bojiště. Znal je, protože trávil s nimi mnoho času. Věděl, co museli snášet, na čem jim záleželo, s čím museli bojovat a na co se těšili ve své budoucí službě. Brzy si uvědomil, že mnoho z těchto dobrých a obětavých seminaristů, kteří se připravovali na kněžské svěcení, nebylo tak svobodných, jak by mohli být.
 

 V čem spočívalo jejich otroctví? Pro některé to byla závislost na pornografii. Pro jiné to bylo promrhávání času Youtube, u videoher, zpravodajství a dalších technologických vymožeností. Ostatní používali jídlo a alkohol jako berliček, aby se dostali z těžkých chvil. Možná je to skandální? Ale nářek Boží se stal jejich modlitbou: "Propusť mého syna, aby mi sloužil" (Exodus 4:23).
 

Otec Doerr shromáždil pět z těchto mužů a uvedl je do 90-ti denní transformace, která by změnila jejich životy navždy. Neodhalil nějaký "tajný recept", ale jednoduše jim znovu předložil tradici prvotní církve a její důraz na askezi.

 

Proč 90 dní?

 

Číslo devadesát nebylo vybráno náhodně, jako nějaký druh světské reklamy. "Devadesátka" byla založena u P. Doerra na čtení Písma a kvůli času, který byl potřebný, aby vrátil rozum do normálního stavu, kdy je schopen tvořit nové, trvalé a zdravé návyky.
 

Tito muži se modlili a cvičil pokání, jako ještě nikdy předtím, s podporou společenství bratrů. Někteří říkali, že to byla nejtěžší věc, kterou kdy udělali, ale po pár týdnech, přicházeli do skupinky bratří s úsměvy na tvářích. Znovu prožívali opravdovou radost.! Příběh lidu Izraele, vycházejících z egyptského otroctví za svobodou do zaslíbené země, se stával jejich vlastním.
 

Zkušenost pro tyto seminaristy byla natolik přínosná, že se P.Doerr rozhodl pokračovat a během tří let spustil více, než 10 takových skupinek se stále rostoucím úspěchem. Dnes je po celém světě více jak 7000 mužů, kteří svou změnu díky Exodus90 zvládli.
 

Je Exodus 90 proveditelný?
 

Často panují obavy, že "to je příliš extrémní; Nikdo nebude přinášet takové oběti." "Exodus je skvělý seminář, ale nemožný v rámci shonu rodinného života." "Proč se nedělá něco pro ženy?" Nedávno jsem četl jeden tradiční blog, který uvedl, že by obnova měla být pouze 40 dní kvůli jejímu významu jak v Písmu, tak i v liturgií. Vždyť milost nestaví na přirozenosti (jak nám připomíná, sv. Tomáš Akvinský).
 

Důkaz o účinnosti Exodu 90 nespočívá jen na zkušenostech s původními seminaristy, ale dokazují to tváře mužů po celé zemi, kteří přijali nový život skrze tuto výzvu. Mužů, kteří byli celá desetiletí svázáni  různými závislostmi. Dalších, kteří neměli už sílu bojovat se svými pouty, kteří přestávali chodit  do kostela, neměli čas na své ženy a děti "a roztržitě přebíhali od jednoho rozptýlení k druhému" jak napsal T.S. Elliot, Čtyři kvarteta.
 

Jeden muž, Dr. Taylor Marshall, prezident Nového institutu sv. Tomáše, popisuje průběh devadesáti dnů způsobem, který je reprezentativní pro zkušenost mnoha mužů:
 

"Moje cesta přes Exodus 90 začala v prvních deseti dnech opravdovou radostí z něčeho nového a osvěžující: Mlčení. Reflexe. Nové bratrství s klukama v mé skupině. Dvacátý den jsem celou disciplínu pociťoval jako nesnesitelnou a nereálnou. Měl jsem v sobě velké pochybnosti a zvažoval jsem její ukončení. Toužil jsem po rozptýlení a po svém starém pohodlí. V 39 dni cítil celý náš tým břemeno sebezapření a beznaděje. "Dokončili jsme téměř 40 dní půstu a ještě nejsme ani v půlce!" 50 dní nám připadalo jako příliš dlouho. Avšak kolem 50-60 dne si náš tým stále více přirozeně přivykal na celou disciplínu. Člověk to může pochopit jen tím, že to zažije. Odhodlání a pokoj vstoupily do mého života. V 90 dni jsem si přál, aby to nekončilo. Stal jsem zde, jako nový člověk a upřímně šťastný, že jsem se stal novým mužem. Teď mám pocit, že existuje tajný svatostánek v mém nitru, do kterého mohu vstoupit a mlčet s Ježíšem Kristem. Tušil jsem to nějak už dříve, ale během exodu 90 jsem toto vnitřní jádro našel a naučil se tam vstoupit. Rytmus modlitby a askeze Exodu 90 mi pomohla najít tento vnitřní pokoj a já jsem za to vděčný. I po 90 dnech, které skončily, stále to zůstává."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

257cs_1_edited.jpg

Jak dobře udělat Exodus

Z našich zkušeností jsou dva základy pro úspěch Exodu90: a) bratrství  a  b) žádná úleva nebo výjimka od režimu Exodu90. Člověk musí mít společenství, ke kterému se odpovídá; Tento druh růstu není možný ve skupinkách, kde je skutečnost a pravda kompromitována. Disciplína Exodus 90 nesmí být změněna. Tato "potřeba kontroly" je jedním z hlavních důvodů, proč muži padají a nedokáží obstát. Musíme podřídit naší kontrolu Pánu.
 

Mnoho mužů se bojí této výzvy hned od počátku. Ale na konci této zkušenosti, mají větší strach, že se vrátí opět do starých kolejí! Zde je tajemství: Exodus 90 není jednorázový úkol. Ale asketický životní styl vycházející ze svátostného života Církve. Muži obnovují svůj Exodus90 znovu a znovu. A to je skutečný růst! Můžete navštívit exodus90.com  pro více informací a registraci v této nové životní příležitosti pro katolické muže.
 

Asketický 90-ti denní režim:
 

 • studená sprcha

 • žádný alkohol

 • žádné sladkosti

 • žádné jiné jídlo mezi hlavními jídly

 • žádná limonáda nebo slazené nápoje

 • žádná televize nebo filmy (bez souhlasu společenství)

 • pouze hudba, která pomáhá pozdvihnout duši k Bohu

 • žádné televizní sportovní přenosy či zpravodajství (bez souhlasu skupinky)

 • počítač a telefon pouze pro účely práce a komunikace

 • pravidelné a intenzivní cvičení

 • Svatá hodina denně (minimálně 20 minut tiché modlitbě každý den)

 • týdenní setkání skupinky

 • žádné velké nákupy (bez souhlasu společenství)

 • nejméně sedm hodin spánku každou noc je zásadní

 

Navíc:

 • Společenství: Týdenní setkání skupinky (bez výjimky). Zvažte také možnost společně prožitého času mimo týdenní skupinku. Například: společné jídlo. Konečně zvažte pouť pro vaší skupinku, nebo nějaké dobrodružství na konci Exodus 90. Takřka všichni účastníci v Exodus 90 tvrdí, že toto společenství a bratrství je nezbytné pro osobní úspěch.

 • Půst: Ve středu a v pátek mají být více postní dny. Jíst jedno pravidelné jídlo a dvě menší jídla. Zdržet se masa.

 • Neděle a slavnosti: Jsou dny, kdy je možné mírně uvolnit disciplínu, ale neopustit ji. Užijte si jednu malou výjimku z disciplíny (např. dezerty).

 • Imperativ: Poznali jste Krista. Jásejte.

a cold shower.jpg
bratrstvo 3.png
bottom of page