top of page

Jak používat chytrý telefon, aniž bych se stal stupidním

260cs_1.jpg

Svoboda ve světě závislém na obrazovkách

Můj problém nebyla závislost na pornografií, ale na technologiích. Mnoho měsíců jsem prožíval v neustálém rozptylování ze strany svého nového iPhonu. Jsem člověk, kterého zajímají akciové trhy. Ale dříve, než jsem začal svůj Exodus, trávil jsem mnoho času na akciových trzích, místo toho, abych se věnoval práci, nebo těm, kteří jsou mi drazí.

Logicky jsem se octl v situaci, kdy jsem byl na obrazovce už závislý. Pokaždé, když se podíváme na displej našeho telefonu, dostaneme dávku dopaminu od našeho mozku. Dopamin, je chemická látka působící potěšení. To znamená, že zabezpečí, abychom se cítili dobře. Dopaminová dávka přispěchá, když kouříme, pijeme, nebo hrajeme hry, všechno toto je extrémně návykové chování. To samé se děje u našich obrazovek a displejů. Někdy se divím, proč vytahuju telefon a ani nevím proč? (Typický příklad:  vytáhnete telefon, odemknete obrazovku, otevřete aplikaci, posuvníkem projedete aplikaci, zavřete aplikaci, otevřete jinou aplikaci, opět šipkami projedete aplikaci, zavřete aplikaci a to neustále opakujete …až navěky věkův. Amen). Žijeme v kultuře závislosti na obrazovkách.

 Z tohoto důvodu byla také disciplína Exodu 90, která mě nejvíc přitahovala, zároveň nejnáročnější.  Při pohledu na režim Exodu mi bylo jasné, že pokud do něj vstoupím, tak je opustím jako úplně jiný člověk. Žádný internet pro nepracovní účely. Žádná televize. Žádný sport. Žádné filmy. Žádná hudba.  Konečně mě někdo pozval k něčemu většímu. Zde jsou dva tipy, které mi pomohly používat můj chytrý telefon méně blbě v průběhu Exodu 90 a také v životě po 91 dni:

  1. Vypněte notifikace. Před Exodem, jsem měl své „tržní upozornění“ na své aplikaci nastavené trvale, když se akcie pohnuly o 3%. Byl jsem zaplaven každý den emaily a upozorněními sociálních médií. Po nějaké době jsem si uvědomil, že upozornění, které nutně potřebuji jsou pouze ty z Google Maps, kvůli přesnému cestování a abych měl časovou rezervu. Zjistil jsem, že jsem mnohem více soustředěnější a pozornější, když nejsem po celý den bombardován upozorněními z naprosto nesouvisejících zdrojů. Naučil jsem se, že notifikace mi pomáhají velmi málo zůstat ve skutečné realitě. Naopak mě od ní odváděly a vzbuzovaly ve mně pocity nevyhnutelné zaneprázdněnosti.

  2. Ulož své aplikace do složek. Jak jednoduché to je a přes to to pro mě znamenalo největší zlomový okamžik. Dal jsem si všechny své akciové aplikace do složky „Akcie“ a aplikace k nákupu věcí (Amazon, Etsy, Starbucks apod.) do složky „Obchody“. Další složku jsem si vytvořil pro zpravodajství i pro hudbu. To, co jsem udělal mě posunulo k tomu, abych jedním kliknutím se dostal tam kde potřebuji. Najednou jsem zjistil, že mi zbývá dost času, abych si připomněl svůj závazek v Exodu vůči mým bratřím i Pánu, právěv této přítomné chvíli.

bottom of page