top of page

Svědectví Radovana

Když mě náš pan farář upozornil na cestu Exodu a já si přečetl, co to obnáší, upřímně jsem se vyděsil! :-)

V tu dobu jsem z různých důvodů marně hledal Boha a opravdu jsem se zhrozil při představě, že bych ho snad měl hledat cestou poměrně přísné askeze, na první pohled časově náročného „modlitebního programu“, a ještě ke všemu si o té svojí cestě povídat s dalšími chlapy – já, introvert! Nicméně, pak jsem se rozhodl pojmout Exodus jako výzvu a společně s několika muži-bratry jsme vyrazili „na cestu“.

Pravda, je nutné přiznat, že adventní Exodus, který jsme pro náš „průzkum bojem“ nakonec zvolili, je takovou „odlehčenou“ verzí – nakonec se ale ukázalo, že mnou tak obávaná askeze je z celého Exodu vlastně to nejjednodušší a časová náročnost je z velké části kompenzována tím, že člověk neplýtvá časem na nedůležitých věcech.

Zjistil jsem, že nejtěžší pro mě na celé cestě Exodu není ani tak askeze vnější, tj. odříct si sladké, alkohol nebo mobil/televizi/rádio – mnohem náročnější je askeze vnitřní, tedy plně si uvědomovat, co mě od Boha odvádí, a tomu se vědomě vyhýbat, a naopak hledat, co mě k Němu přivádí, a toho se držet.

Za největší devizu Exodu proto považuju samotné bratrstvo – společenství mužů, kteří člověka v boji proti sobě samému podrží, když se mu zrovna bojovat nedaří, a které mu dodá odvahu bojovat dál už jen tím, že jeden každý bratr vlastně svádí stejný zápas jako já, byť každý v trochu jiných kulisách.

A ještě jeden klenot jsem v Exodu našel – a totiž večerní ignaciánskou modlitbu Examen, která mě osobně učarovala a která mi hodně pomáhá na cestě ke Kristu. Poctivé zkoumání prožitého dne je mi opravdu velkým pomocníkem na cestě k pravdivému uvědomění si nejen sebe sama, ale hlavně Boha, kterého pohříchu během dne často nevnímám… Zpětně si přehrát důležité denní momenty a najít v nich Krista a jeho dary, nebo si naopak přiznat, že v konkrétní situaci jsem jednal naprosto bez ohledu na Něj, to je medle ta nejlepší škola pokory!

Suma sumárum, cesta Exodu mě naučila cestě, jak hledat Boha a jak ho nalézat! Dnes s ním i díky Exodu pravidelně hovořím – ať už v modlitbě nebo skrze ostatní. A manželka je spokojená, protože spolu zase můžeme hovořit o Bohu bez překážek a se vzájemným porozuměním.

Přiznám se, že jak jsem se na začátku Exodu více méně obával, teď už se nemůžu dočkat, až zase s ostatními vykročíme na další cestu – tentokrát postní!

bottom of page